
Orlické hory (polsky Góry Orlickie, německy Adlergebirge) jsou pohoří a geomorfologický celek v severovýchodních Čechách, při hranici s polským Kladskem. Nejvyšším vrcholem je Velká Deštná, dosahující nadmořské výšky 1 116 m n. m. Název pohoří je odvozen od řeky Orlice, která tudy po česko-polské hranici protéká.
orlickehory.net
Zřícenina jednoho z nejmohutnějších českých hradů, který byl založen, stejně jako Litice, rodem Půticů. Z Litic se dostanete do Potštejna z historického nádraží Litice, kde vlakem projedete tunelem v kopci Kletná nebo pěší a cyklo trasou vedoucí romantickým údolím podél Divoké Orlice.
Více informací
V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice. Hrad vybudovali členové rodu Půticů. Za držení Jiřího z Poděbrad se na hradě do roku 1468 prováděly velké a nákladné úpravy, které vytvořily z Litic v 15. století jednu z nejpřednějších pevností v Čechách.
Hrad Litice
Sedněte na kolo a vyberte si jednu z mnoha cyklistických tras. V Orlických horách si můžete zvolit jak lehké trasy tak i náročnější či jen pro opravdu zdatné. Mnohé trasy vás zavedou ke kulturním památkám, jako jsou zámky a zříceniny. Poznat ale můžete i krásnou přírodu v přírodních rezervacích a údolích.
Více informací
Zámky v okolí, které můžeme navštívit: Rychnov nad Kněžnou, Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Opočno, Skalka a Nové Město nad Metují.

V letech 1932-38 byla na Divoké Orlici vybudována vodní nádrž Pastviny nákladem 44 mil. Kč. Jezero je asi 7 km dlouhé, plocha 110 ha, objem nádrže 11 mil. metrů krychlových. Hráz je zděná, 43 m vysoká, 193 m dlouhá. Součástí přehrady je i hydroelektrárna. Účelem přehrady je výroba el. energie, regulace průtoku, ochrana před povodněmi a využití pro rekreaci.
Více informací
Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou, Muzeum Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Muzeum krajky ve Vamberku
Muzeum hraček